środa, 19 marca 2014

ogólnoświatowa akcja prania mózgu

Wszyscy mamy wyprane mózgi. W mniejszym lub większym stopniu. Dlaczego? Przyjmujemy jakieś idee z zewnątrz i uznajemy je za nasze, być może nawet za część nas samych. Bez żadnej refleksji, bez zastanowienia się czy to ma sens. W psychologii nazywa się to internalizacją*. Jesteśmy zlepkiem poglądów, przekonań i myśli, które pochodzą z zewnątrz, a które przyjmujemy za "swoje".
Jak to działa? Weźmy przykład pierwszy z brzegu.
Mamy ludzkość. Ludzkość składa się z ludzi, indywidualnych jednostek. Ludzie Ci dzielą się na "narody". Spośród konkretnego "narodu" wyłaniają się przywódcy, którzy podejmują decyzje w "jego imieniu". Decyzje te wpływają na wszystkich ludzi, członków "narodu". Czy to ma sens? Na pozór tak. Tak zostaliśmy nauczeni. Ale jakie są kryteria podziału na "narody"? Biorę ten wyraz w cudzysłów, bo czegoś takiego jak "naród" tak naprawdę nie ma. Zastanów się przez chwilę. Czy widziałeś kiedyś "naród"? To iluzja, hipostaza - byt, który nie istnieje. Są jednostki, które utożsamiają się z jakąś ideą, włączają ją w zakres pojęciowy samych siebie. "Jestem Grekiem, więc mam obowiązki greckie".
Dlaczego ludzie idą na wojnę? Bo wierzą w iluzję. Wierzą, że "mają obowiązek ginąć za ojczyznę". Ich mózgi zostały wyprane. Decyzję o wojnie podejmuje konkretna jednostka. Na wojnę idą konkretne jednostki. Nie "naród", nie "ojczyzna", nie "państwo". Jednostki, które są członkami "narodu" wskutek kompletnego przypadku. Czy gdybyś urodził się kilkaset metrów dalej, byłbyś kimś innym? Jeżeli mieszkasz przy granicy i masz wyprany mózg, musisz w to wierzyć.
Kiedy ktoś wyrządzi Ci krzywdę, możesz wskazać konkretną osobę, która Ci ją wyrządziła. Kiedy walczą ze sobą dwa "państwa", tak naprawdę nie wiadomo, o co chodzi. Konflikt ma miejsce na poziomie fikcyjnych bytów. Giną w nim konkretni ludzie, których mózgi zostały wyprane lub którzy zostali do tego zmuszeni.
Zastanów się przez chwilę: skąd pochodzą Twoje myśli? Skąd się wzięły Twoje przekonania? Czy to naprawdę mówisz Ty, czy mówi to ktoś inny - ktoś, kogo kiedyś spotkałeś lub usłyszałeś?

*Internalizacja, proces stopniowego przyswajania i przyjmowania za własne poglądów, postaw, norm i wartości narzucanych z zewnątrz (przez osobę lub grupę społeczną), które początkowo były traktowane jako obce, respektowane, ale nie w pełni akceptowane. (portalwiedzy.onet.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz